Najciekawsze innowacje w elektromobilności w roku 2023

Elektryczny fiat abarth-e

Elektromobilność to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów motoryzacyjnych na świecie i w Polsce. W 2023 roku obserwujemy wiele ciekawych innowacji i trendów, które kształtują przyszłość transportu elektrycznego. Jednym z najbardziej dostrzegalnych są nowe modele samochodów elektrycznych osobowe jaki i użytkowe. Niektóre z nich to: Volkswagen ID.7 – limuzyna o większej mocy i z napędem na wszystkie koła1, Hyundai IONIQ 6 – elegancki sedan o zasięgu ponad 500 km2, Abarth 500e – sportowy hatchback z elektrycznym „rykiem” silnika, Lancia Pu+Ra HPE – pierwszy samochód nowej ery Lancii z napędem hybrydowym i wiele innych.

Rozwój elektromobilnej infrastruktury

Dodatkowo trzeba także zwrócić uwagę na rozwój infrastruktury ładowania. Wraz ze wzrostem liczby pojazdów elektrycznych rośnie również zapotrzebowanie na infrastrukturę ładowania. W Polsce na koniec kwietnia 2023 r. funkcjonowało 3187 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych, które dysponowały 6412 punktami ładowania. Wśród nich 32% stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 68% – wolne ładowarki prądu przemiennego (AC). W Polsce utrzymuje się wysoki udział szybkich stacji ładowania na tle większości państw członkowskich UE, dzięki czemu kierowcy mogą szybko i wygodnie naładować swoje pojazdy. W 2023 roku uruchamiano również coraz więcej hubów ładowania, czyli miejsc, gdzie znajduje się kilka punktów ładowania o różnych mocach i standardach.

Inwestycje w branży e-mobility

Napęd dla Polski i rozwoju dają inwestycje zagraniczne. Polska jest coraz bardziej atrakcyjnym krajem dla inwestorów i partnerów biznesowych z branży elektromobilności. Z roku na rok rośnie liczba zagranicznych inwestycji realizowanych w naszym kraju. Wśród kluczowych projektów w 2021 roku znalazły się inwestycje światowych gigantów branży e-mobility, takich jak: LG Chem – budowa fabryki baterii do samochodów elektrycznych w Kobierzycach koło Wrocławia, Toyota Motor Manufacturing Poland – rozpoczęcie produkcji silników hybrydowych w fabryce w Wałbrzychu, Stellantis – modernizacja zakładu produkcyjnego w Gliwicach pod kątem produkcji samochodów elektrycznych, Pininfarina – zaangażowanie w projekt polskiego samochodu elektrycznego Izera i wiele innych.

Branża stawia na innowacje

Elektromobilność nie ogranicza się tylko do samochodów elektrycznych i stacji ładowania. To również cały ekosystem usług, rozwiązań i inicjatyw, które wspierają rozwój transportu elektrycznego i poprawiają jakość życia ludzi. Niektóre z nich to: Kia – wprowadzenie koncepcji aut definiowanych przez oprogramowanie, które umożliwiają personalizację funkcji i wyposażenia pojazdu przez użytkownika, Peugeot – zaprezentowanie nowej stylistyki i zasięgu modelu 2008, który ma być dostępny w opcji elektrycznej, Skoda – ujawnienie planów dotyczących przyszłych modeli elektrycznych, takich jak Enyaq GTI czy Fabia e-TEC, Poznań Motor Show – organizacja pierwszego w Polsce pokazu nowego Volkswagena ID.3 podczas targów motoryzacyjnych i wiele innych.

Elektromobilność w Polsce ma przed sobą dużo możliwości i wyzwań. W 2023 roku widzimy wiele innowacji i trendów, które świadczą o dynamicznym rozwoju tego sektora. Swój znaczący udział w tym procesie ma firma e-way24 budująca stacje szybkiego ładowania na terenie całej Polski. 

Jeden komentarz

  1. Witek pisze:

    Zastanawiamy się z żoną nad zakupem elektryka, śledzę nowinki i rozważam złożenie wniosku o dotacje. Nie wiem czy zakup z dotacją można wrzucic w koszty prowadzenia działalności? druga sprawa to stacja ładowania, nie mamy w okolicy żadnej, najbliższa to kilkanaście km. Nie wiem zatem czy to się sprawdzi. Czy na tradycyjnych stacjach benzynowych mają powstawać stacje ładowania pojazdów elektrycnych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *